MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: MERAK ETTİKLERİNİZ   >   KEDİ IRKLARI   >   BİRMAN KEDİSİ
 
KUTSAL KEDİ : BİRMAN

   Birmanya'nın kutsal kedisi olarak da bilinen Birman gerçekten gizemlerin kedisidir ve ilk olarak neslinin 1925'de Fransa'da üretilmeye başlandığı bilinmektedir. Bazı araştırmacılar, gerçek orjinlerinin Güneydoğu Asya olduğunu, bazıları ise Fransız soyları ile çifleştirilerek bugüne geldiğini söylerler. Fakat bu dikkat çekici, görkemli ve olağanüstü soyun hangi cinsle eşleştirildiği bilinmemektedir.
   İsimlerinin benzerliğine rağmen Birman kedilerini Burmese kedileri ile karıştırmamak gerekir. Birman'lar açık renkli vücutları, koyu lekeleri (yüzde maske şeklinde , kulakları, kuyruk ve ayaklarında) ve uzun tüyleri ile Himalayan kedilerine yüzeysel bir benzerlik gösterirler.
   Fakat gerçekte vücut tamamen farklıdır; patileri beyaz bir eldiven giymiş gibidir. Tüyleri ipek gibi ve daha çok Ankara kedisine benzeyen  uzunlukta olup  Acem (Persian) kedilerinin vücuduna  benzeyen bir yapıya sahiptir. Bacaklarda kısa, fakat vücutta ve başta uzun tüyler, uzun bir burun ve geniş kulakları vardır.
   Gözler muhteşem safir mavisidir ve Himalayan kedisininkinden daha koyudur. Kuyruk tüyleri çok gürdür. Cazibeli ve olağanüstü rengi sayesinde aynı oranda cazibeye sahip efsanelere konu olmuştur. Bu hikayelerden birisi Buda'dan önce başlar. Kamboçya yerlileri tanrıları onuruna şahane tapınaklar yaparlar. Bunların bazıları da Tanrı Songhyo ve Tanrıça TsunKyan-Kse içindir. Lao Tsun'un tapınaklarının birinde safir gözleriyle altın tanrıça heykeli bulunur ve aynı yerde 100 saf beyaz renkte kedi vardır. Sinh'in tapınağında adı Mun-Ha  olan bir rahip kalıyordur ve onun da altın renkli sakalları vardır. Tanrı Song-Hyo bu sakalları kendisi örüyordur.
   Bir gece Tayland baskıncıları tapınağa saldırırlar ve Mun Ha'yı ,tanrıça heykelinin önünde diz çöktürerek  öldürürler. Aynı anda kedi Sinh efendisi rahibin vücudunun üzerine ve sonra tanrıça heykelinin yüzüne atlar. Rahibin ruhu kediye girir ve hemen beyaz tüyleri altın rengine dönüşür ve kedinin gözleri gibi safir mavi bir renk alır. Ayakları kahverengiye dönüşür. Tanrıça heykelinin yanına gittiğinde ve orada hareketsiz kaldığında tekrar beyaza dönüşmektedir. Bu dönüşüm saldırganların diğer rahiplere baskın yapmasını engeller, fakat 7 gün sonra Sinh ölür ve Mun-Ha'nın ruhunu cennete götürür. Ertesi sabah tapınaktaki diğer kediler Sinh gibi aynı  dönüşüme uğrarlar. Bundan sonra bunların rahiplerin koruyucuları kutsal altın kediler olduğuna ve rahiplerin ruhlarını taşıdıklarına inanırlar.
   Orijinal Birman kedilerinin Tibet dağlarından yeni kurulan Lao-Tsun tapınağına hediye edildikleri söylenmektedir. Rivayete göre buradan 2 kedi Fransa'ya gönderilmiştir. Bunlardan bir tanesi-erkek olanı-yolda ölmüş, dişi olan o sırada hamileymiş ve uzun ömrü sayesinde de Avrupa'daki Birman soyunun kurucusu olmuştur. İlgi çeken şey; 1960 yılında , Tibet tapınaklarından Kuzey Amerika'ya yollanan 100 tapınak kedisinde de aynı değişim görülmüştür. Fransa'da bu hikaye halen anlatılmaktadır. Bunun nedeni de muhtemelen Birman'ların Siyam kedileriyle ve uzun tüylü siyah ve beyaz kedilerle çiftleşmesinden, hikayedeki gibi renklere sahip kediler meydana gelmesidir.
    Bununla beraber bu büyüleyici Birman'ların soyunun bir çoğu Fransa'da 2. Dünya Savaşı'na kadar üzücü bir şekilde yok edilmiştir. Birman'lar İngiltere'ye ilk defa Fransa'dan 1960 yılının başlangıcında gelmiştir ve 1966'da yarışmalara katılmıştır. CFA,Birman'ları ilk defa 1967'de Kuzey Amerika'da kabul edilmiştir. Britanya'da GCCF, sadece mavi lekeli olanları kabul eder. Fakat CFA, aynı zamanda kahverengi veya leylak renginde olanları da kabul etmektedir. Kırmızımsı, çilli evcil kedi veya tekir kedisi varyeteleri de yetiştirilmektedir. Fakat yine de bazı fanatikler gerçek Birman renginin sadece mavi lekeli olduğunu iddia ederler.
    Birman'lar ,ılımlı bir mizaca sahiptir. Persian'lara göre daha az, fakat Siyam'lara göre daha fazla uysaldır. Çok çabuk gelişen  kedilerdir. 7 aylıkken çiftleşmeye hazırdırlar. Normal olarak bir defada 3 veya 5 yavru dünyaya getirirler ve çoğu beyaz renklidir. 5 gün içinde değişik renklerin oluştuğu gözlenebilir ve bu lekeler daha çok kulaklar ve kuyrukta olur. Gözler ilk açıldığında, rengi süt mavisidir. Fakat büyüdükçe yavaş yavaş değişerek ebeveynlerinin rengine döner. Birman'lar olağanüstü hayvanlardır ve hayranlarını hala etraflarında döndürürler.
    Amerika'da bazı nesilleri kısa tüylü olarak üretilir ve bunlara Kar-Ayakkabı Kedisi (Snow -Shoe Cat) ve Gümüş Şerit (Silver Laces) adı verilir. Bunlar sadece 1 yada 2 kuruluş tarafından kabul edilir, fakat hiçbir zaman popüler olamamışlardır.