MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: MERAK ETTİKLERİNİZ   >   KÖPEK IRKLARI   >   FRANCH BULDOG
 

   İngiliz bulldog'unun ciddiyetinden uzak,oldukça esprili bir tip. İngiliz Bulldog'undan daha hareketli ...   Bulldog ama biraz Fransız.  Sanki daha uyanık ve antenleri daha açık.
   Yıllar yılı inatçı İngilizler onu bir ırk saymamışlar, hem ufak tefek olduğu, hem kulaklarının "yarasa" oluşundan ve hem de Fransızları kendilerinden saymalarından. Ama kesin olan, bu ırkın ufak tefek bir İngiliz Bulldog'u ile "başgöz" edilmesinden türediğidir. 1860'larda çokça olan bu ufak Bulldog'lar Fransaya yollanır. Fransa'da hanımlar arasında büyük sükse yapar.  Kral 7. Eduard bu köpeği resmi saray köpeği sayana kadar Fransa'da ünlense de, İngilizlerce klasmana sokulmaz.  
   Fransız Bulldog'da iki önemli özellik vardır. Bunlardan biri ünlü yarasa kulakları, diğeri de kafatasıdır. French Bulldog'un kafatasının kulakların arası düz veya seviyeli, gözlerin arasından alına kadar kubbe şeklinde hafif eğim vardır. Bu iki özellik Bulldog türünün standartlarına ektir.
   Yarasa kulaklarının olduğu gibi korunması Amerika'lı yetiştiricilerin uğraşlarından dolayıdır. Çünkü tür Avrupa'da yetiştirilmeye başlandığında hep gül şeklinde kulak olmaya meyilli olmaktaydılar. Yani Amerikalılar ısrarlı davranmasalardı günümüzde bütün French Bulldog'lar, atalarındaki gibi gül kulaklı olacaklardı. Tip konusundaki tartışmaları sonuca ulaştıran Amerikan French Bulldog klübü olmuştur. 
   Amerika'da French Bulldog popülaritesinin artmasında Bay ve Bayan Goldberg'lerin 1904'te geliştirilen Ch.Nellcote Gamin adlı köpeğin rolü büyüktür. Gamin'le birlikte Amerika'da bulunan French Bulldog'lar sayesinde yeni French Bulldog'lar ithal etmeye gerek kalmamıştır.
   Bu köpekler genelde evcil hayvan ve arkadaş canlısıdırlar. Ama aynı zamanda çok akıllı ve bekçi köpeği olarak da idealdirler. İyi huylu, güvenilir ve cana yakındırlar. Uyanık, oyuncu, sessiz ve kural olarak çok az havlarlar. Bu nedenle apartmanlardaki düzene uyma bakımından ideal olarak tavsiye edilebilir. Kısa ve yumuşak postu ise problemsiz kolay temizlenebilir. Fazla gezdirme ve koşturmaya gerek duymaz, salondaki turları ona yeteri kadar antrenman verir.

GENEL GÖRÜNÜMÜ:French Bulldog aktif, zeki, ağır kemikli ve güçlü, yumuşak postlu orta ve küçük yapıdadır. İfadesi uyanık, meraklı ve ilgilidir. Mahmuzlar dışında herhangi bir aykırılık diskalifiye nedeni olabilir.

ORANTI VE SİMETRİ:Köpeğin tüm bölümleri birbirine orantılı olmalıdır. Köpeği orantısız ve kalitesiz gösterecek hiçbir şeye rastlanmamalıdır.

CİNSİYETİN ETKİLERİ:Cinsiyetle ilgili olarak yapılan karşılaştırmalarda  dişilerin öyle didik didik edilmeleri gerekmez. Tersine biraz daha müsamahalı olunmalıdır.

BÜYÜKLÜK ,ORAN VE AĞIRLIK:
Bir French Bulldog 15 kg'ı geçmemelidir. 15 kg'ı geçen köpekler diskalifiye edilebilirler. Cidağıdan yere olan uzaklık, cidağıyla kuyruk sokumu arasındaki mesafeye orantılı olmalıdır. Bu oran köpeğin yoğun, dengeli ve oranlı olmasını sağlar. Güçlü ve ağır kemiklidir.

KAFA:
Kafa büyük ve karedir. Gözler koyu renkli ,araları açık, kafatasına alçak şekilde yerleşmiş, kulaklardan olabildiğince uzak, yuvarlak, orta büyüklükte, ne içe gömük , ne de çıkıktır. Açık renkli köpeklerde açık renk kabul edilebilir. İleri baktığında gözün beyazı hiç görünmemelidir. Yarasa kulaklı olarak bilinir. Kökünde geniş ve uzun, tepede yuvarlak, kafanın tepesinde dik ve öne eğimli durur. Kulağın derisi nazik ve yumuşaktır. "yarasa kulak"dışındaki kulak biçimleri diskalifiye nedenidir. Kafatasının tepesi kulakların ortasında düz, alna doğru yuvarlanır. Burun geniş, derin ve geriye çekilmiştir. Yanak kasları iyi gelişmiş olmalıdır. Gözlerin arası şekillidir ve boşluk vardır. Suratı buruşuktur,derideki bolluklar olağanüstü kısa olan burnun üstüne doğru sarkar. Burun siyahtır ve siyah renkten başka burun rengi kabul edilmez. Açık renkli köpeklerde açık renkli burun kabul görebilir ama hoşlanılmaz. Dudaklardaki sarkmalar siyah kalın ve geniştir. Alt çenenin üstünden sarkar, dişleri kaplar ama ağız kapandığında görünmez.

BOYUN VE VÜCUT:
Boyun kalın ve eğimlidir. Gırtlak üzerinde sarkık bir vaziyet oluşur. Sırt omuzlar üzerinde düşer, güçlü ve belde incelir. Vücut kısa ve yuvarlaktır. Göğüs geniş, derin ve doludur. Kaburgaları sağlam ve karın içe çekiktir. Kuyruk düz ve bükümlüdür. Kısa, alçak durur, kökü kalındır ve ucu incedir.

ÖN BACAKLAR:
Ön bacaklar kısa, düz,güçlü, kaslı ve arası açıktır. Mahmuzlar çıkabilir. Ayaklar orta boylu, yoğun ve sağlamdır. Ayak parmakları yoğun, birbirinden ayrıdır ve kısa tırnakları vardır.

ARKA AYAKLAR:
Arka ayaklar güçlü ve kaslıdır. Ön ayaklardan uzundur. Böylece belli omuzların üstünde durur. Topuk çuları aşağıya doğru iner. Parmaklar yoğun, ayrımlıdır ve arka ayaklar ön ayaklara göre uzundur.

POST:
Post oldukça nazik, yumuşak ve kısadır. Deri yumuşak bel, özellikle kafa ve omuzlarda buruşukluk vardır.

RENK:
Tiger (kaplan desenli)kahverengi,beyaz veya diskalifiye sebep alaca bulaca renkler dışındaki net renkler kabul edilebilir.

HAREKET:
Doğru hareket,uzunma ve öne doğru fırlaması rahat,kısıtsız ve güçlüdür.

KARAKTER:
Kolay adapte olur iyi huyludur ve arkadaş çevresinde rahat davranır. Sevecendir. Genelde aktif ,uyanık ve oyuncudur.

 
Tüm köpek sahiplerine mutlu ve sağlıklı günler dileriz.