MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: MERAK ETTİKLERİNİZ   >   KÖPEK IRKLARI   >   GOLDEN RETRIEVER
 
   Beslenmede av etinin önemli bir yer tutuğu 1800'lerde , İngiltere ve İskoçya"da av köpeği olarak ortaya çıkmıştır.   
   Günümüze kadar gelebilmiş ilk Golden Retriever kayıtları, 1835-1890 yılları arası İskoçya'da "Inverness Shire"de Lord Ttweedmont'un topraklarındaki avcıların yazdıklarıdır. Bu kayıtlar 1950'de Lord Tweedmonth'un büyük yeğeni, tarihçi ve sporcu 6.Earl Ilchester tarafından, atalarından kalan kayıtların "Country Life"da basımıyla gün ışığına çıkmıştır.      
   Golden Retriever'ın geliştirilmesinde Tweed Water Spaniel ve ufak hafif New Foundlan'ın kullanıldığı bilinir. Irısh Setter ve diğer su spanieller'ide kullanılmıştır. "Water Retriever"olayı çok önemlidir. Çünkü avcıların istediği iyi yüzebilen , soğuk ve suya dayanan ve sık çalılıkları yılmadan yarıp geçebilen, yolunu da bulabilecek bir köpektir.
   Lord Tweedmounth'un ilk Sarı Retriewer'ı "Nous" Brighton'a 1865'de getirildi. British Museumdaki bazı yağlıboya tablolarda bu tipe benzeyen köpekler görülür. "İngiliz Köpekleri"nin yazarı (1881) Dalzair' a göre Tweed Water Spaniel'ler, açık kahve renkli tüyleri kıvırcığa yakın, uzun kuyruklu, ağır, kaslı, sert kulaklı, hafifçe tüylü, ön bacaklarının arka kısmı uzunca, arka bacakları düz tüylü ve kafa yapısı koni şeklinde  köpeklerdi. Su köpeklerinin çeşitliliği artık belirsiz, karanlıkta kalmış olmalarına karşın, Golden Retriever'ların gelişimine olan katkıları da inkar edilemez.
   Sarı veya Golden Retriever'lar, İngiltere'de 19.yy sonlarına doğru popüler olmuşlardır. 1904'te ilk defa bir Golden Retriever,  "Field Trail" kazanmıştır.
Golden Retriever'lar İngiltere'de ilk kez 1908'de Kristal Palas 'daki sergide "Flat Coats" olarak görünmüşler ve sonrada "Flat Coats"grubunda 1909 ile 1913'de sergilenmişlerdir. 1913'de renklerinden ve görünümlerinden dolayı Golden ve Sarı Retriever olarak ayrı bir statü verilmiştir. Bu köpeğe tutkun olanlar ise İngiltere'de bir "Golden Retriever Club"kurmuşlar.
   Golden Retriever, A.B.D' nin Doğu ve Batı kıyılarına 1920 ve 1930'larda İngiltere ve Kanada'dan getirildiler. İlk Golden Retriever'ın American Kennel Club'a kaydı 1925 Kasımında yapılmıştır. Kanada'da ise Kennel kaydı 1927'de gerçekleşebilmiştir.  Golden'ların Amerika'daki yayılımı 1930 ve 1940'larda olmuştur. İlk klüp de 1938'de kurulabildi. Her ne kadar Golden'lar güzel parklarda görülse de, üreticileri onları hep av ve avcılık için hazırlamışlardır. Ama bu güzel köpeği sevenler onu evlerine almaktan büyük bir mutluluk duydular . Koyu ve açık renkli köpekler İngiliz show'larına katıldılar. Amerika ve    Kanada'da da aynı şey geçerliydi ve bilinçli köpek severler, ilk başta, hayvanın dengesine, sesine ,eğitilebilirliğine ve mizacına bakıyorlardı. 1936'da İngiltere ve İskoçya'da standart değişti. Koyu renk kadar, açık renge de izin verildi. Amerika'lıların talebini karşılamak üzere İngiltere ve İskoçya'dan açık renkli köpeklerde ithal edildi. Açık renkli köpeklerin show kazanmalarındaki etken, renkten ziyade  yeteneklerinden dolayıdır.
   Golden Retriever'lar, bugün arazide, avcılıkta eşlik ve rehber köpeği olarak başarı ile kullanılıyorlar. Bunlara ek olarak izleme, iz sürme gibi eylemlerin yanında polis teşkilatı tarafından narkotik ve bomba bulma konularında faydanılmaktadır.GENEL GÖRÜNÜMÜOrantılı, güçlü, canlı ve çeviktir. Sağlam ve iyi yapılı, bacaklar ne hantal ne de uzundur. Gösterişli ve yumuşak bir yüz ifadesine, çalışkan bir karaktere sahiptir. Bir av köpeği olmanın bilincinde olup, zor şartlara dayanıklıdır. Genel görünümündeki denge, yürüyüş ve davranışındaki tarz, onun önemli özelliklerini vurgular. Vücut ölçüleri ise, erkekte omuz yüksekliği 57,5-60 cm, dişilerde ise 53,75-56,25 arasıdır. Bu ölçülerin 2,5 cm üstü ve altı pek istenmez.   
   Vücudundaki oran çok önemlidir. Göğüs kemiğinden bacak sonuna kadar olan uzunluk, omuz yüksekliğinden fazla olmamalıdır. Bu oran 12'ye 11 gibidir. Ağırlık ise erkeklerde 29.5-34 kg ,dişilerde 25-29,5 kg'dır. Başına yandan bakıldığında, kafatasının geniş, hafifçe kemerli ve uzun olan alın kemiğiyle çıkıntı yapmadan birleştiği görülür. Burunda, gözler seviyesinde belirgin, ancak sert olmayan bir kırılma vardır. Yüzü derin, geniş ve de uzunluğu neredeyse kafatası uzunluğu kadar olmalıdır. Ağız-burun kısmı profilden bakıldığında düzgün, uyumlu ve kuvvetli bir yapıyla kafatasına bağlanır. Yukarıdan bakıldığında ise burun, gözler arasında ucuna göre hafifçe daha geniş ve derindir. Üst dudak  fazla sarkık olmamalıdır.Gözleri, dostça ve zeki bir ifadeyle bakar. Orta irilikte, koyukahve renkli ve göz kenarları sürmelidir. Gözler iyi konumlu ve göz yuvaları makul derinliktedir. Koyu kahve renk tercih edilir, ancak orta kahve de kabul edilebilir. Şaşı, eğimli, kısık, çıkıntılı ve üçgen görünümlü gözler hatalıdır. Karşıdan bakıldığında  göz içinde bir beyazlık olmamalıdır. Kulakları oldukça kısadır ve kafa ile bağlantısında ön kenarlar oldukça arkadadır. Hemen hemen göz kenarlarının üstüne denk gelir. Kulaklar düşük ve  yanaklara yapışıktır. Öne doğru çekildiklerinde, gözleri kapatmamalıdır. Düşük seviyeli kulaklar hatalıdır. Burnu siyah ya da siyaha yakın kahverengidir. Pembe veya homojen olmayan renk farkı hatadır. Çeneler kuvvetli ve mükemmeldir. Dişler, makas ısırışıyla kapanmalıdır.    Yani üst dişlerin alt yüzeyleri, alt dişlerin üst yüzeylerine oturmalıdır.   
Boynu, orta uzunluktadır ve ılımlıca sırta doğru yayılır. Sağlam ve adalelidir ve önde sarkma yapmamalıdır. Sırt çizgisi sağlamdır ve omuzlara doğru hafif bir eğimle birleşir. Gerek hareket halinde, gerekse hareketsiz dururken, sırt çizgisindeki aşırı düzlük, eğim ve tümseklik ve  de kalçanın sallanması hatadır. Vücut dengeli, göğüs derindir. Göğüsle ön bacaklar arasındaki boşluk, kapalı el parmaklarının sığacağı genişlikte olmalıdır. İyi gelişmiş göğüs, dirseklere kadar uzanır. Kaburgalar uzun ve iyi yayımlıdır, ancak fıçı görünümlü de olmamalıdır. Bel kısa, adaleli, geniş ve derindir. Dar, düz görünümlü göğüs ve derinlik hissi vermeyen göğüs kafesi,  çok kalın kaburgalar hatadır. Kuyruk iyi konumlu ve düzgün yapılıdır. Kökü kalın ve adaleli, uca doğru doğal kıvrımlıdır. Kuyruk kemikleri topuk ucu hizasını geçmemelidir. Kuyruk, sırt çizgisi üzerini çok az geçmeli, ne çok yukarı nede bacakların arasına doğru kıvrılmamalıdır.
   Ön görünüm, adaleli, arka bölümle iyi bağlantılı ve serbestçe harekete elverişlidir. Omuz başları uzun, iyice geriye yatık ve cidagoya  yakındır. Omuzdan dirseklere kadar olan uzunluk, dirseklerden yere kadar olan uzunluğa eşit olmalıdır. Dirsekler, omuz başlarından itibaren düzgün bir çizgiyle aşağıya inmeli ve kaburgalara yaklaşarak, arada boşluk bırakmamalıdır. Ön bacaklara cepheden bakıldığında düzgün ve  kemiklidir, ancak kabalıktan uzak olmalıdır. Bukağılıklar kısa ve sağlamdır. Herhangi bir zayıflık belirtisi göstermeksizin hafifçe eğimlidir. Ön ayaklardaki mahmuzlar alınabilir ancak genelde bırakılır. Ayaklar, orta irilikte, yuvarlak, sağlam, iyi kıvrımlı ve kalınca yastıklıdır. İyi bir görüntü elde etmek için ayaklardaki fazla tüyler kesilebilir. Yayvan ya da toplu basışlar hatadır. Arka görünüm, geniş ve çok adalelidir. Profilden, leğen kemiği kıvrımı çok az bir eğimle başlayıp, daha geniş bir açıya dönüşür. Bu yatay çizgiye göre yaklaşık 30 º dir. Doğal duruşta, uyluk kemiği leğen kemiğine 90º 'lik bir açıyla bağlanır. Diz üstü iyice eğimlidir, topuklar sağlam ve kuvvetlice bukağılıklarla birleşir. Arka ayakların yapısı, ön ayaklarla aynıdır. Arkadan bakıldığında bacaklar düzgün olmalıdır. İnek topuklu, ayrık yada aşırı bitişik topuklu bacaklar hatalıdır.
   Alt kürk, yoğun ve su geçirmez tüylerden oluşur. Dış kürk sağlam ve düzgündür, ne çok yumuşak nede çok sert olmalıdır. Vücuda olabildiğince yatık, genelde düz veya hafif dalgalıdır. Tüyler kesilmemeli ve doğal yapısıyla bırakılmalıdır. Dalgalı kürk vücudun altında ve bacakların üstünde orta uzunluktadır. Boynun ön kısmın da, göğüste, kalçaların arkalarında, kuyruğun altında daha uzundur. Başın üstünde, ayaklarda ve bacakların önünde kürk daha kısa ve eşit boydadır. Çok uzun tüylü yada seyrek, gevşek, yumuşak kürk yapıları hiç istenmez. Ayaklardaki ve koltuk altlarındaki tüyler doğal yapısı bozulmadan kesilerek düzeltilebilir. Bunun dışında hiçbir şekilde traş edilmemelidir.
   Kürk, zengin görünümlü, parlak ve ince nüanslardan oluşan altın rengindedir. Tüyler tek tek incelendiğinde daha açık gibi görünebilir. Yaşlanmadan dolayı yüzündeki tüylerin grileşmesi ya da beyazlaşması dışında (boyundaki çok az beyaz tüyler hariç) herhangi bir beyazlık ya da renk değişikliği hatadır. Ancak uygun görülebilen açık renk tüyler, beyaz noktalarla karıştırılmamalıdır. Çok açık ya da çok koyu vücut rengi arzu edilmez. Eğer yavru ise tüylerdeki karışıklık kabul edilebilir. Çünkü büyüdüğünde değişikliğe uğrayıp düzelecektir. Herhangi bir   lekenin bulunması, çok ciddi hatadır.
   Vücut hareket halindeyken, yürüyüş serbest, yumuşak, güçlü ve iyi koordinasyonlu olmalıdır. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, ayaklar ne içe nede dışa dönme yapmamalı ve de hiçbir şekilde birbirleri ile ilişkili olmamalıdır. Hız arttıkça, ayaklar vücut dengesinin orta çizgisine daha çok yaklaşır. Tercihen, show ringinde köpekler uzun tasma ile gezdirilirler ki, gerçek yürüyüşlerini ortaya koyabilsinler.
KARAKTERİ
Dost, güvenilir ve dengelidir. Gerek köpeklere, gerekse insanlara normal şartlar altında ve uyarmaksızın, herhangi bir sertlik, düşmanlık ve de sinirlilik belirtisi göstermezler. Zeki olmaları nedeniyle kolay  ve kalıcı bir eğitim alabilirler.
Köpeğiniz ile birlikte mutlu bir yaşam dileriz.