MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: MERAK ETTİKLERİNİZ   >   KÖPEK IRKLARI   >   GORDON SETTER
 

   Gordon Setter'inde orjininde İspanyol Brak ve Bıldırcın braklar kullanılmıştır. Ayrıca Spaniel ve Retriewer. Doğal olarak hayvanlardaki özel isimler, onunla uğraşan, oluşumunda büyük uğraş veren birilerinin olduğunu çağrıştırıyor. Gordon Setter'inde ardında Dük Gordon görüyoruz.
   17.yüzyıl başlarında ona "İskoç Setter"i denirdi. Uzun süre de öyle tanındı. Ancak 1.800'lü yıllarda Banffshire'daki Gordon Castle'de yoğun bir uğraşla Gordon Dükü 4.Alexander İskoç Setter'inin islahı ile siyah ve bakır renkli Setter'ler elde etti. Setterler içinde daha güçlü ve becerikli olan bu köpeği 1859 yılında düzenlenen Dog Show'la sundular. Bu yarışmada grubunun en iyisi seçilerek inanılmaz bir ün kazandı. Artık ünü İngiltere dışına da taşmıştı. Bu ün onun yeterince yayılmasını sağlayamadı. Çok garip bir şey oldu;belli bir zaman geçmesine rağmen sayısı artacağına, giderek soyu tükenme tehlikesine girdi. Bu, İngiltere ve dışındaki klüplerin dikkatini çekmiş olacak ki, açılan kampanyalarla soyu kurtarılarak, arzu edilen düzeye ulaşmasa da sayıları tekrar arttırıldı.
   1874'de ilk kez Amerika'ya götürülmüştür. Orada da kabul gören Gordon Setter Amerika'da birçok klüp kurulmasına neden olmuş ve ne denli sevildiğini kanıtlamıştır.
   Zaten ünlü olan üç Setter arasında en güçlü ve iri olanı "Gordon Setter"dir. Avda bütün gün inanılmaz bir dayanıklılık sergiler. Gordon Setter, abartısız bir "Rambo"dur. Öyle ki hiçbir koşul ve iklim onu yıldırmaz. Dük Gordon onu hiçbir koşuldan yılmayan bir av köpeği olarak hazırlamıştır. Ayrıca çok inatçı bir yaratık olan bu köpek inanılmaz bir sabırla her koşulda avını çok uzun bir süre izler.
   İlk Gordonlar üç renkliydi. Siyah, beyaz ve ateş kırmızı. Zamanla beyaz yok oldu. Günümüzde en yaygın olan yanık siyah renkli ve güneş yanığı rengidir. Ayrıca göğüs kısımlarında yıldızcıklar şeklinde orijinal beyazlık görmekde olasıdır. Bu tür İrlanda Setterinin tam tersine gururu bir yana bırakmıştır ve mükemmel bir iş yapma yeteneği ve gücüne sahiptir.
   Çok önemli özellikleri arasında "Ferma "ya duruşu, diğer Setter'lerden üstünlük arzeder. Sakindir, kendiliğinden saldırısı görülmemiştir. Ancak taciz edilirse kendini korumak için üzerine düşeni yapar.
   Bu zarif ve hoş köpek yolda, parkta, ormanda serbest bırakıldığında bir at gibi dört nala koşar. Vücudu ölçülü ve ağır av yükünü taşımaya elverişlidir. Kendine özgü vücut formu, dayanıklı bünyesi ve soğukkanlı tavrı ile muhteşem bir av köpeğidir. Zeki, cesur, avda hem usta hem ağırbaşlı hem de tetiktedir. Sahibi ile uyumlu ve anlayışlıdır. Fiziksel yapısına gelince köpeğin başı,vücudu ile orantılıdır. Boyun üzerinde serbest ve rahatça hareket eder. Yüzü gösterişli ve zeki görünümlüdür. Kafatası hafif yuvarlak, kulaklarının arası açıktır. Belirgin alın kemiği burnu ile son bulur. Yanaklarda kemik yapısı daralır ve zarif bir görünüm alır. Burnu geniş, etli, siyahtır. Burun delikleri iridir.
   Gözleri parlaktır ve koyu kahve rengindedir. Kulakları orta büyüklüktedir ve sarkık durur. Başı ile orantılı,hoş görünümlüdür. Dişleri sağlam, mükemmel, tüm dişler makas ısırışı bir düzenle kapanmalıdır.(üst kesici dişlerin iç kısmı alt kesici dişlerin dış kısmına değmelidir. Aksi diskalifiye nedenidir)
   Boynu uzun, ince ve hafif kemerlidir. Omuzları kaslı ve uzundur. Üst kol kürek kemiği hafif geriye doğru meyillidir. Dirsekler gövdeye bitişik uzun ve sağlamdır. Ön ayaklar bilekle esnek bir şekilde birleşir. Vücudu orta irilikte, kaburga kemikleri güçlü ve çıkıntılıdır.
   Göğüs kafesi içe doğru derinleşir. Vücudu ile ölçülüdür.