MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: MERAK ETTİKLERİNİZ   >   FAYDALI BİLGİLER   >   KÖPEKLER NEDEN HIRLAŞIRLAR
 
 

KÖPEKLER NEDEN HIRLAŞIRLAR?

   Hırlamak, yarı açıkağızdan soluk alarak veya vererek ses çıkartmaktır. Kuşkusuz ağız açık olunca dişler de dışarıdan görünmektedirler. Böylece, dişleri gösteren olağandışı sesler çıkarmanın amacı, istenmeyen bir durumun ortadan kalkmasını sağlamaktır.
   Evcil köpek (Canis familiaris) yiyeceğine göz diktiğinden kuşkulandığı türdeşine hırlar. Yemek yerken şu veya bu biçimde yanaşan türdeşi veya insanın bu tutumunu değiştirmesini sesler çıkararak ister. Kendi kendine "mülk" saydığı alana girenleri veya ilişki kurmak istediği dişiye yaklaşanları da bu davranışıyla korkutup veya caydırıp kaçırmak ister.
   Hayvanlar, insanlar gibi kolay kapışmazlar. Önce çeşitli yöntemlerle kavgayı durdurmaya çalışırlar. Bunun sebebi, küçük bir yaranın ya da sakatlamanın ölümle sonuçlanma olasılığıdır. Ya kaçarak uzaklaşır veya kuyruğunu arka bacakları arasına sıkıştırıp ağlama sesi çıkararak bir kenara çekilir veya kendini rakiplerine eşit görüyorsa hırlamalarla durumu düzeltmeye çalışır.
   Özetle, köpeklerin hırlamalarının sebebi, diş dişe kapışıp kendilerini yaralama veya sakatlama tehlikesine atmadan, karşılaştıkları güç durumun (problemin) üstesinden gelmektir.