MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: MERAK ETTİKLERİNİZ   >   KÖPEK IRKLARI   >   ROTTWEİLER
 
Kendine İnanan ,Kendine Güvenen, Korkusuz, İdeal, Bekçi Köpeği: ROTTWEILER


Rottweıler iri görüntüsü,anlam dolu bakışları,görkemli hareket şekli ve kendine özgü karakteri ile günümüz köpek ırkları içinde önemli bir ekoldür.

Tarihçesi: Romalılar tarafından M.S. 74 yılında 11.lejyon ile Rottweıler bölgesinin işgali ile tanınmıştır. O zamanlar çoban köpekliği yapan Rottweıler ,sürülerin kesilmeye götürülmesini sağlıyor ve sahibinin paralarının emniyetini koruyordu.

Genel Görünüm:
Rottweiler,orta-büyük ,sağlam ve güçlü bir köpektir. Ne çok iri ,ne çok zayıf,nede çok kabadır. Düzgün,oranlı,güçlü yapısı,dayanıklılığı ,görkemli hareket şekli ve müthiş bir kuvveti ifade eden görüntüsü ile bir bütündür.
Erkek köpekler dişilerden,karakter olarak da serttir. Görüntü olarak da daha iridirler. Dişiler,net bir şekilde feminendir. Fakat fizik ve karakter olarak zayıflık göstermezler.

Karakter ve Davranış:
Dost ve barışçı bir ırktan gelmekte olup,doğası olarak çocukları sever. Etkilenebilir,itaatkar,eğitilebilir ve çalışmayı seven bir karaktere sahiptir. Rottweiler kendine inanan,kendine güvenen ,korkusuz ve sağlam sinirleri olan karakterli bir köpektir. İsteyerek alarm durumuna geçer ve sürekli etrafında olanların farkındadır.
Rottweiler karakter olarak,ani ve çabuk gelişen arkadaşlarına izin vermez. Genelde bekle ve gör prensibi ile hareket eder. Genetik olarak ailesini,evini ve sevdiklerini koruma içgüdüsü taşır.

 
Normal Hayatta Bekçi veya Çalışma Köpeği Olarak

Kendine güveni
Korkusuzluk
Davranış biçimi
Dayanıklılık
Hareket ve aktivite
Uyanıklılık
Eğitilebilirlik
Güvenirlik
Sertlik

Yüksek
Yüksek
Orta
Yüksek
Orta
Yüksek
Yüksek
Yüksek
Düşük

Cesaret
Kavga içgüdüsü
Koruma içgüdüsü
Sertlik
Bekçilik
Heyecanlanma
Arama içgüdüsü
Koku alma
Geri getirme
Çalışma içgüdüsü

Çok yüksek
Çok yüksek
Çok yüksek
Yüksek
Yüksek
Orta
Orta
Yüksek
Yüksek
Yüksek

 

   Bu saydıklarımız iyi bir genetiğe sahip tüm rottweiler'de bulunmaktadır. Genelde Rottweiler çabuk heyecanlanmayan,diğer köpeklere karşı dost,tehdit edilmedikçe kavga etmeyen,sadık ve itaatkar bir arkadaştır. Gücünün farkındadır,neler yapabileceğini çok iyi bilir ve bunu kötü yönde kullanmaz.
Özellikle köpek yetiştiricileri hayvanların huy özelliklerinden çok,fiziksel özelliklerine önem verirler. Fakat, özellikle evlerde beslenen Rottweiler 'ın huy özelliği daha önemlidir.
   Bir Rottweiler cesur ve korkusuz görünür. Siz Rottweiler'in bulunduğu yerdeki üstünlüğünü tehdit edecek bir unsur oluşturmuyorsanız,zaten çekinmeniz için bir neden yoktur.
Rottweiler'n genetik olarak doğuştan gelen bir korunma içgüdüsü vardır. Bu koruma içgüdüsünün çok dikkatli olarak yönlendirilmesi gerekir. Siz farkında olmadan oyun oynarken onunla itişip-kakışarak,ona vurarak bu içgüdüyü sürekli olarak kuvvetlendirirsiniz. İleride kuvvetli bir koruma içgüdüsü;yabancılara güvenmeme ve onları tehdit etme şeklinde karşınıza çıkabilir. Özellikle bilinçsiz kişilerin yanlış eğitimi sonucu,bugün ,birçok Rottweiler hiç beklenmedik bir anda hiç beklenmedik sertlikte davranmaktadır. Bu yüzden Rottweiler'la hiçbir zaman el şakası yapılmamalıdır. Kazanamayacağınız hiçbir oyun oynanmamalıdır.
   Rottweiler'lar siz hiç teşvik de etmeden ,bir koruma eğitimi görmeden,sadece sesinizin tonundan,derinizin kokusundan sizi koruması gerektiğini anlar ve kalıtımsal olarak böyle durumlarda ne yapacağını çok iyi bilir.

Çocuklar ve Rottweiler:
Rottweiler çocukları çok sever. Bu konuda iki dezavantajı vardır:
1-) Büyük ve ağır bir köpek olduğu için ,oyun amaçlı bile olsa, çocuğu yere düşürebilir,dönerken çarpabilir. Bu da çocuğu yaralayabilir veya korkutabilir. Bu yüzden Rottweiler'a çocuğun kıymetli ve değer verilmesi gereken bir varlık olduğu anlatılmalı ve çocuğun,kendi eğlencesi için bir oyuncak olmadığı öğretilmelidir.
2-) Sevgi kıskançlık yaratabilir. Eve gelen yeni bir bebek bir anda ilginin ve sevginin odak noktası olur. Buda Rottweiler'ınızı kıskandırabilir. Bu ilişkiyi anlamaya çalışan Rottweiler genelde bebeğe karşı çok koruyucu olur ve gelen misafir ve akrabaları bebeğin odasına sokmaz.
Yüzlerce hatta binlerce çocuk yaralanmaktan,ölmekten evlerindeki Rottweiler sayesinde kurtulmuşlardır. Çünkü Rottweiler onu korumak için hiç çekinmeden hayatını bile feda eder.
   Dünyada hem ev ,hem av,hem polis,hem asker,hem kör,hem yardımcı köpek olarak kullanılabilen Rottweiler yeni anlaşılmaya başlamıştır.

Yüksekliği:
56-69 cm
Kilosu :38-60 kg