MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: MERAK ETTİKLERİNİZ   >   KEDİ IRKLARI   >   SİYAM KEDİ
 

   Soylu, hisli, kıskanç ve geveze... işte kediler aleminin ünlülerinden Siyam kedisinin nitelikleri...
   Eski Siyam'da (bugünkü Tayland) kutsal sayılan ve rahipler tarafından beslenerek yetiştirilen bu kedilere  büyük önem verildi. evlerde beslenen kedi , köpek gibi hayvanların yanında başka bir ayrıcalıkları vardı. Yalnız ve yalnız asiller tarafından beslenebiliyorlardı. 
   19.yy sonlarına kadar Batı dünyası bu kedinin varlığından habersiz gibiydi. İlk siyam kedileri bir dişi-bir erkek 1884 yılında, kendisine kral tarafından hediye olarak verilen, Bangkok'taki İngiliz elçisinin kız kardeşi Mrs. Veley tarafından Londra'ya getirilerek Avrupa'ya tanıtıldılar. 1800'lü yılların sonlarında İngiliz siyasetinin Siyam'a olan yakınlığı, Siyam kralına, bu kutsal hayvanın hediye olarak ülkesinden dışarıya çıkartılmasına göz yumdurmuştu.
   Çok geçmeden Mrs. Veley'in kediler; Londra'da, açılışı İngiltere Kraliçesi tarafından yapılan soylu kedi yarışmasında birinci gelerek, büyük bir sükse ve ün kazandılar. Bu olaydan birkaç yıl sonra da, Siyam Kralı Çulalongkorn, Amerikalı dostlarına birkaç kedi daha vererek, kedi hediye geleneğini sürdürdü. Bu kediler de, 1903 yılında, Amerika'da ilk defa tertip edilen kedi yarışmasında birinci geldiler. 
   Bilimsel olarak safkan Siyam kedisinin üretimi 1924 yılında Amerika'da gerçekleştirilmiş, kayıtlara geçilmiştir. Gene aynı yıl, bilimsel olarak Siyam kedisi, uzun tüylü İran Kedisi ve diğer kedi türleriyle çiftleştirilerek, yeni tür Siyam kedilerinin ortaya çıkmasında öncülük edilmiştir. Günümüzde, en çok bilinen 4 çeşit Siyam kedisi vardır:

1-SEAL POİNT: En çok bilinen, en uygun fiyatlarla bulunan türdür. Krem renginde olan bu kedinin bacakları, kuyruğu, kulakları ve yüzünün alnına kadar olan ön kısmı koyu kahverengidir. Patilerinin altı da bu rengi taşır.
2-CHOCOLATE POİNT:İlk defa İngiltere'de tanınmış olan bir türdür. Fildişi renginde tüyleri olan bu kedinin bacakları, kuyruğu, kulakları ve yüzünün alnına kadar olan ön kısmı çikolata renginde bir kahverengiyle devam eder. Patilerinin altları pembedir. Aranılan ve pahalı  bir tür olan Chocolate Point'ler bilhassa Amerikada çok değer kazanmıştır.
3-FROST POİNT: Bu Siyam türüne, Lilac Point adı da verilmektedir. Ender ve pahalı olan Siyam kedilerindendir. Yüz, kulaklar, kuyruk ve bacaklar mavi gri tonlarında olup, kedinin gövdesindeki tüyler leylak rengine yakın bir tondadır. Patilerinin altları pembeye kaçar.
4-BLUE POİNT: Seal Point gibi insanlara çok yakın olan bir Siyam türüdür. Fakat, renkleri biraz daha soluktur. Orijinin de,Siyam kedisinin başka tür kedilerle birleşmesinden meydana gelmiştir. Gövdesindeki tüyler soluk mavi-gri renklerde olup yüz kısmı, kulaklar, bacaklar ve kuyruk koyu mavi-gri renktedir. Patilerinin altı maviye kaçan gri tonlarındadır.

    En çok bilinen bu dört tür dışında, başka kedilerle birleşmeden meydana gelen Siyam kedisi türleri de vardır. Ancak, kedi kulüplerince, yarışmalarda resmen Siyam Kedisi olarak kabul edilmemektedirler. Gerçek ve makbul bir Siyam kedisinin en belirgin özelliklerinden biri de gözlerinin mavi olmasıdır. Çünkü bu kedinin atasının mavi gözleri olduğu için bu özelliği de her zaman ön plana alınmıştır. Siyam kedisinin gözlerinin yeşil olması veya gözlerinde yeşil duman bulunması kusur sayılır.
Kedileri seven bir hayvan dostunun, Siyam kedisi sahibi olmadan önce, böyle bir kediyi sevip sevmeyeceğini araştırması gerekir. Bu kediyi sevenler, evlerine aldıkları Siyam kedisine gerçekten bağlanıp onu evin bireyi haline getirmişler, ama bu hayvanın psikolojisine adapte olamayıp, aralarındaki iletişimi gerçekleştiremeyenler ise, maalesef bu kediye fazla sevgi gösterememişlerdir.
   Siyam kedisine sahip olanlar, evinde hiçbir zaman yalnızlık hissetmez. Çünkü, kedi onu her zaman odadan odaya, mutfaktan salona takip eder. Oturursanız, o da oturur. Kendisiyle konuşulmasını sohbet edilmesini çok sever. Hırıltıları ve miyavlamalarıyla cevap verir. Şunu da belirtmek gerekir ki, Siyam kedisi bazen, öteki kedilerde olmayan miyavlama sesleri çıkarır. Bu bazen, garip bir şekilde uzun sürer, bazen de sanki başka bir kediyle kavga ediyormuş gibi garip miyavlamalarla devam eder.
   Sevgi ve ilgi görüyorsa,sahibine karşı çok sadık bir hayvandır. Bu nedenle de kıskanç bir karakteri vardır. Eğer küçüklüğünden itibaren iyi şekilde yetiştirilememişse, evde varolan başka hayvanlara hatta eve gelen misafirlere, bilhassa misafir çocuklarına karşı hiç beklenmedik bir şekilde sertleşir,kendisine yaklaşılmak istendiğinde sürpriz tırmıklarıyla kıskançlığını gösterir.    Doğumdan birkaç ay sonra, yavru olarak alınıp büyütülecek Siyam kedisi ilgi ve titizlik gösterilirse mükemmel şekilde yetişir. Bu da, Siyam kedisinin soyundan, asaletinden gelen yapısından kaynaklanmaktadır. Çok temiz olur. Tuvalet kabından başka hiçbir yeri pisletmez. Aç kalsa bile gelip, masalara çıkmaz veya yemek sırasında sahibini rahatsız etmez. Mutfaktan hırsızlık yapmaz. Kaldı ki bütün bunlar diğer kedi ırklarının severek yaptıkları şeylerdir.
   Birçok kedi yetiştiricisine göre, Siyam kedisi köpeğe en yakın kedi olarak kabul edilmiştir. Sahibine; kendisi için dünyanın en önemli, en mükemmel insanı olduğunu hissettirir.
   Arabada seyahat etmesini sever,alıştırılırsa köpek gibi tasmayla da yürüyebilir. En hoşlanmadığı şeylerden biri;çocukların kendisini kızdırmasıdır. Eğer, çocuk onunla iyi geçinirse ,o da çocuğa bağlanır,çok yakın bir arkadaş olur.