MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: SAĞLIK KÖŞESİ   >   EKDOPARAZİT KONTROLÜ VE KORUMASI
 
 
 

   Ekdoparazitler; kedi ve köpekler ile diğer canlıların üzerinde yaşayan ve kan emerek beslenen kene, pire, bit, uyuz ve diğer asalak hayvanları kapsar.
   İlkbahar ayları ile birlikte ortaya çıkmaya başlayan bu parazitler, hayvanlardan kan emerek beslenmelerinin yanında, taşımış oldukları mikroorganizmaları da bu esnada konakçılarına geçirirler.
   Kenelerden köpeklere ve insanlara geçen lyme hastalığı (LİNK VER)  ve Kırım Kongo Hastalığı  bunlar içerisinde en tehlikeli olanıdır.
   Pireler, kedi ve köpeklere  D. Caninum isimli tenya yumurtalarını taşımaları ve alerji meydana getirmeleri açısından önemlidir.
   Bitler kan emerek hayvanları zayıf düşürür ve hastalıklara açık hale getirirler.
   Uyuza neden olan bir çok tür mevcuttur. İnsanlara geçebilen Demodex, sağıltımı ciddi bir problem olan Sarcoptes ve kulak ve çevresinde lokalize olan Otodectes türleri yoğun olarak görülmektedir.

 
KORUMA

   Günümüzde ekdoparazitler için çok değişik koruma yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan bir kısmı parazitlerin hayvanlar üzerine gelmesini ve kovmasını sağlarken, bir kısmı da kan emen parazitlerin ,aynı anda ilacıda alarak ölmesini sağlamaktadır.
   Tasma ile yapılan kovma yöntemleri günümüzde terk edilmekte ve spot on (damla) tarzı uygulamalar daha güvenilir yöntem olarak uygulanmaktadır.