MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: SAĞLIK KÖŞESİ   >   HİP DİSPLAZİ
 
 
 
Normal Köpek   Dysplasie   Dysplasie
 
 

KALÇA DİSPLAZİSİ

Coxa femoral eklemde görülen kalça displazisi daha çok 10kg üzeri olan köpeklerde görülen ve stabilte bozukluğu yaratan bir gelişim bozukluğudur. Caput femorisin acetabuluma uyumunun engellenmesi, zaman içinde oluşan mikrotravmalar, kemik ve çevresindeki yumuşak dokulardaki değişik lezyonlar, yürüyüşte görülen tipik bozukluğun nedenidir.

Kalça displazisinin oluşum nedenleri içerisinde:

-Herediter bir hastalık olması
-Beslenme ve diyet
-Pelvis kaslarının gelişim anormallikleri
-Eklem gevşeklikleri önemli rol oynar.

Kalça displazisinde caput femoris ile acetabulum arasındaki uyumsuzluk Rhodens ve Jenny nin acetabular göstergesi ile Norberg ve Olsson açısal değerlendirme yöntemleri ışığı altıda dört ayrı şekilde derecelendirilmiştir.

I.Derece: Norberg açısı 100-105 derece arasındadır
II Derece: Norberg açısı 90 derecenin üzerindedir.
III Derece: Norberg açısı 90 derecenin altındadır.
IV Derece: Lükzasyon şekillenmiştir.

Kalça Displazisinde Kesin Tanı İmkanı Sağlayan Penn Hip Metodu:

Yurt dışında köpek üreticileri ve OFA(Orthopedic Foundation for Animals)nın yıllardır ortaklaşa yürüttükleri ciddi ve kapsamlı çalışmalara rağmen bu hastalık özellikle büyük ırk köpeklerde ortadan kaldırılamamıştır.

Uzun bir süredir radyografik görüntülerde kalça probleminin subjektif değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirmeler ile kalçada ilerde osteoartritisin(OA)oluşup oluşmıyacağı saptanmaya çalışılır. Ancak son yllarda görüldüki bu yöntemlerle hastalık erken devrede teşhis edilemiyor ve zaman ilerledikçe tedavi seçenekleri azalıyordu. Bu aksaklıkları ortadan kaldırmak için 1983 yılında Pennsilvania Üniversitesi Veteriner Fakültesinde kalça displazisinin erken teşhisi üzerine çalışmalar başlatılmıştır.

Bu çalışmalar esnasında OA nın primer nedeni olan eklem gevşekliğini ölçmeye yarayan PEEN HIP yöntemi geliştirilmiştir. PennHip yönteminde kullanılan distraksiyon indeksi hayvan pasif haldeyken kalça gevşekliğini ölçmeye yarar.

Penn Hip X-ray metodu:

-Çok iyi araştırılmış ve objektif bir değerlendirme metodudur
-Distraksiyo indeksi hassas ölçümler ve matematiksel
Hesaplamalar sonrası ortaya çıkmıştır. 
-Hayvanlar henüz 3-4 aylıkken displazi olma olasılıklarını
Saptar
Penn Hip metodu ile kalça ekleminin gevşeklik derecesinin ölçülmesi hiçbir zaman %100.kalça displazisinin önlenmesi anlamına gelmez. Bu yöntem sayesinde daha kesin bir tanı sağlanmakta ve bu hastalıkla mücadele diğer tanı yöntemlerine göre daha güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

 
 
 
 
6 AY   15 AY   6 YAŞ
 
 
 
Distaction   Comppresion  

Hip-extended