MERAK ETTİKLERİNİZ PET OTEL MÜZE KANUNLAR
::: SAĞLIK KÖŞESİ   >   MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME
 

   Manyetik rezonans görüntüleme (MR) iyonizan olmayan radyo frekansı (RF) kullanan yeni bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemle dikkatle kontrol edilen bir manyetik alan içerisine yerleştirilen vücudun herhangi bir düzleminin görüntüsü elde edilir

 
 

   Yöntem, görüntü elde etmek için hücre sıvısı ve lipıdler içerisindeki hidrojen çekirdeğinin yoğunluğunun dağılımını ve çekirdeğin hareketleri ile ilgili parametreleri kullanır. Başlıca yumuşak dokuları inceleyen bir yöntemdir. Lezyonları daha iyi göstermek amacıyla RF pulsunun uygulama şekli değiştirilerek farklı dokular arasındaki kontrastın artırılabilmesi gibi bir avantajı vardır. Yumuşak doku kontrast çözümleme gücü en yüksek olan radyolojik tanı yöntemidir.
   MR görüntüleme, temel tanı yöntemi konumundadır. Diğer organ sistem hastalıklarının incelenmesinde de gittikçe daha sık kullanılmaktadır. MR görüntüleme başlıca dokudan gelen sinyal şiddetindeki farklılıklardan oluşur.
Bu nedenle; gerekli görülen durumlarda, genel anestezi altında, anlaşmalı olduğumuz bir görüntüleme merkezinde hastalarımızda MR görüntüleme tekniği kullanılmaktadır.